טיפול

רפואה סינית בחיפה | דיקור סיני בחיפה

רפואה סינית, הכוללת בתוכה את צורת האבחון המיוחדת שלה: מישוש הדופק והתבוננות בלשון, ואת הדיקור במחטים סיניות, יכולה לפעמים להראות קצת, איך לומר? מוזרה.

דף זה מוקדש להכרות בסיסית עם כל שלבי הטיפול ברפואה סינית, החל מהתשאול ועד הדיקור עצמו.  

טלי בר | דיקור סיני בחיפה  | רפואה סינית בחיפה

החלל המיוחד של חדר הטיפולים הוא המקום בו להכל מותר להופיע. 

מקום בטוח ואוהב, בו אפשר לפגוש את מה שיש. על כל רבדיו. באקלים של קבלה ובהירות התופעות הפנימיות מרגישות בנוח להראות את עצמן ולנו - להתחבר לרובד עמוק יותר של סיבה ותוצאה.

באקלים שכזה, קל יותר להבין איך סימפטומים נוצרים, ויותר חשוב איך לשחרר אותם.  

ביחד אנחנו מלמדים את עצמינו איך לעבוד עם החלל הפנימי. 

בפתח הדברים, חשוב לי לציין שהטיפול בקליניקה משתנה מאדם לאדם. האנשים שונים, והתלונות שאיתם מגיעים שונות ומגוונות. יש שבאים בעקבות תלונה גופנית, כמו כאב בכתף, או בעיות עיכול. אחרים מתלוננים על תסמינים רגשיים יותר כמו דיכאון, חרדות או בעיות שינה.  ישנם מקרים מורכבים יותר בהם תסמינים רגשיים שמתבטאים בגוף. או, להפך, תסמינים פיזיים שמתבטאים בנפש. רצון המטופל, האבחנה, והתלונה עצמה, הם שקובעים בסופו של דבר, את מהלך ואופי הטיפול.

 

עומדים לשרותינו:

  • האבחנה והטיפול של הרפואה הסינית - דיקור, צמחי מרפא, שימוש במוקסה ובכוסות רוח.

  • הגוף והנפש שלנו - בצורת הטיפול הזו ישנה שותפות מלאה בטיפול. כל מהלך של דיקור או אסטרטגיה טיפולית אחרת מוסברת ומתוקשרת במילים פשוטות למטופל. כך נוצרת אינטראקציה, שיח, פנימי וחיצוני. שיח המהווה, פעמים רבות, גם הוא - קרקע לטרנספורמציה של צ'י.  

 

מרכביו הבסיסים של הטיפול כוללים את המרכיבים הבאים: תשאול\שיחה, מישוש הדופק והתבוננות בלשון, ודיקור במחטים עדינות (אקופונקטורה). בטיפולים מסוימים מוסיפים טכניקות נוספות (מפורטות למטה)

 

מבנה טיפוסי של טיפול בדיקור סיני 

רפואה סינית בחיפה
רפואה סינית בחיפה
רפואה סינית בחיפה

.

דיקור סיני - אקופונקטורה

דיקור סיני הוא דרך מדויקת ועדינה לאזן מערכת בתנועה מתמדת - הגוף נפש שלנו. כשחושבים על זה, האקופונטורה היא שיטת טיפול הרבה פחות פולשנית בהשוואה לכל תרופה.

לטיפול בדיקור אין תופעות לוואי. האקופונקטורה משתמשת במשאבים, ובכוח החיים של הגוף עצמו - היא למעשה מלמדת את "הגוף" איך לעבוד נכון יותר, הרמוני יותר.

האקופונקטורה משתמשת במחטים עדינות ביותר ומחדירה אותם לנקודות הדיקור. יש בקירוב 360 נקודות, רובם ממוקמות על גבי 14 המרידיאניים, המקושרים ביניהם ומחוברים ל12 האיברים. לכל נקודה יש את התנועה הייחודית שלה ואת ההשפעה הייחודית שלה על המארג כולו. בחירת הנקודות מצריכה מחשבה ואסטרטגיה טיפולית, והיא מסתמכת על הפילוסופיה של הרפואה הסינית.

מישוש הדופק והתבוננות בלשון 

אבחנת הדופק והלשון הם הסטוסקופ והרנטגן של המטפל ברפואה סינית. באמצעות מישוש הדופק והתבוננות בלשון אפשר ללמוד המון ולעומק על האיברים הפנימיים ועל האלמנטים. אפשר גם ללמוד על מערכת היחסים בינהם, ועל מצב החומרים:  הצ'י, הדם ועוד.  

הדופק באיכותו, משתנה מהר יותר, לכן הוא משקף את מצב האיברים כאן ועכשיו. אחרי הכנסת כל מחט ניתן לבדוק את השפעתה על הדופק. כך ניתן לוודא שהמחט יצרה את האפקט הרצוי. מטפל ברפואה סינית בודק את הדופק בשתי הידיים (של המטופל), בשלוש עמדות שונות (ולכן שלוש אצבעות), ובשני עומקים.

הלשון משתנה לאט יותר, לכן היא מלמדת על מצב האיברים\אלמנטים באופן כללי - לאורך החיים. היא מלמדת על המבנה האנרגטי שלנו, על האישיות שלנו ועל הקונפליקטים המרכזיים בחיינו.

תשאול \ שיחה

תשאול הוא אחד מאבני היסוד של הרפואה הסינית. סידרת טיפולים תמיד נפתחת בתשאול מקיף. את המטפל ברפואה סינית מעניינים המאפיינים השונים של התסמין, אבל גם מעניין אותו איך מופיע סימפטום מסוים בחיים שלנו. כשאדם מגיע לטיפול ברפואה סינית, פעמים רבות, אשאל אותו שאלות שלא בהכרח "קשורות" לתלונה העיקרית שלו, אבל מלמדות אותי איזה "איבר" יצא מאיזון, או על איזה "מרידיאן" יושבת הבעיה. לדוגמה כשאישה מתלוננת על כאבי ראש דחופים, יכול להיות שאשאל אותה איך התיאבון שלה, האם היא סובלת מכאבים בזמן המחזר החודשי, או האם היא מתקשה להירדם. כך אדע האם מערכת העיכול, הכבד או הלב (הסיני) שלה יצאו מאיזון. תהליך של תשאול סיני הוא תהליך סדור ומורכב שבסופו יש לנו מושג טוב על מערכת היחסים בין האיברים ועל חוסר האיזון הבסיסי של אותו אדם.

.

עבודה עם מחטי הדיקור, מייצרת חיבור מיוחד בין הגוף לנפש. דרך המחטים אנחנו מתחילים לדבר ישירות עם הגוף - שיחה מסוג חדש של צ'י לצ'י. כשיש שיחה, נפתח גם מימד חשוב של הקשבה. משהו במודעות הגבוהה, ברמת המחשבה, לומד איך להקשיב למה שלגוף יש להגיד. קשב ברמת התחושה.  הגוף הוא יצור חי ודינמי, יש לו צרכים ורצונות. הוא מכיל בתוכו הרבה מאוד חוכמה, וגם פחד ורגשות אחרים. התקשורת הזו בין המודעות הגבוהה לחוכמה שבגוף, פותחת מרחב פתוח ואוהב - אותו המרחב, שמאפשר לדברים להשתחרר.

התבננות בלשון ומישוש הדופק הם שער להבנת הפנים בלי התיווך המילולי של השפה, האגו או מה שאנחנו חושבים על עצמינו. פעמים רבות ההתבוננות בלשון ומישוש הדופק גורמים לנו לשאול שאלות בצורה אחרת ולראות את עצמנו ואת התלונה שאיתה הגענו באור שונה ורענן.                         

 

 

 

 

 

דרך התשאול אנחנו לומדים על התלונה איתה הגיע המטופל, אבל לא רק.

השיחה שבתחילת הטיפול היא הכניסה שלנו למרחב הטיפולי. מרחב בו יש מקום לסיפורנו האישי, לכל החלקים שלנו. מרחב של שניים שבו להכל מותר להופיע. שבו אפשר פחות לפחד מהתופעות הפנימיות שלנו. הנוכחות המשותפת במרחב המאפשר הזה, היא כבר חלק מהתהליך התרפויטי. 

.

טכניקות טיפול נוספות

 

.

כוסות רוח -  

כוסות רוח הם כוסות מיוחדות המאופיינות בשטח פנים קטן ביחס לנפח - מה שמאפשר לשרוף את החמצן שבתוכם ועל ידי כך ליצור ואקום בקלות.  את הכוסות מצמידים לעור בנקודות מסוימות בהם השרירים תפוסים, במקרה של נפיחות מקומית כמו במקרה של ארטריטיס, בהתקררות ובבעיות כאב. שאיבת העור והשריר שמתחת לכוס, גורמת לשבירת כלי דם קטנים בהם הדם נתקע, ועל ידי כך, בהסרת הכוס מתאפשרת זרימה מחודשת של צ'י ודם באזור. טיפול בכוסות רוח אינו ייחודי לרפואה הסינית, והוא בשימוש במספר רפואות מסורתיות.

טלי בר רפואה סינית

.

מוקסה -  

מוקסה היא מילה ביפנית שמשמעותה "צמח לבעירה", לרוב המוקסה עשויה מצמח ממשפחת הלענה (מיובש). העבודה עם המוקסה משמשת ברפואה הסינית כאמצעי לחימום, חיזוק, ויבוש. בטיפול במוקסה שורפים את הצמח ממשפחת הלענה, שמגיע ברמות עיבוד שונות. לכל צורת עיבוד אפקט מעט שונה (פירוט בהמשך). שריפת צמח הלענה בצורת העיבוד שלו כמוקסה, מייצרת חום מתון שנכנס עמוק לתוך השרירים מבלי לגרום לכוויות. השימושים העיקריים במוקסה הם: חימום, ייבוש לחות ובצקות, חיזוק איברים פנימיים, בעיות גניקולוגיות, חיזוק הצ'י וטיפול בכאבי שלד-שריר. 

ישנן צורות רבות לשימוש במוקסה:

באופן אישי, אני משתמשת לעיתים קרובות, כאשר מתאים לאבחנה, בגרגרי מוקסה (תמונה עליונה). מ"אבקה" של מוקסה עדינה, מגלגלים עמודים קטנים בגודל של גרגר אורז. על הנקודה שאני רוצה לחזק (לרוב ברגל, לפעמים ביד), אני שמה מעט קרם, ועליו את המוקסה, שאותה אני מבעירה בעזרת מקל קטורת מיוחד. על הפעולה הזו אני חוזרת מספר פעמים, עד שמתקבל השינוי הרצוי. לרוב אנשים מרגישים את האפקט המחזק באופן די מיידי. 

שימוש נוסף הוא ב"מוקסה סטיק" – נייר אורז שמולא בתערובת של עלי לענה טחונים ביחד עם סיבי כותנה. במוקסה סטיק אני משתמשת כאשר אני רוצה לחמם ולהניע אזורים רחבים יותר - כמו במקרים של בעיות אורטופדות, או כאבי מחזור. ישנה גרסה נוספת של מוקסה, כזו שנדבקת עם דבק לעור (כמו בתמונה התחתונה). היא פחות עדינה ממוקסה גרגר אורז אבל יותר עדינה ומחזקת ממוקסה סטיק. 

רפואה סינית בחיפה
רפואה סינית בחיפה

.

צמחי מרפא -

פורמולת צמחים סינים מורכבת ממספר צמחים המסודרים בהיררכיה: קיסר, משרת, שר ועוזר. המרשמים של רוב הפורמולות מתבססות על מרשמים קלסיים בני מאות שנה, והם נכתבו על ידי גדולי הרופאים בהיסטוריה של הרפואה הסינית. לכל פורמולה אסטרטגיה פנימית משלה. צמחים שונים מאזנים או מחזקים את פעולתם של צמחים אחרים כדי ליצר אפקט תרפויטי מדויק. כיום רוב המרשמים מבוססים אומנם על מרשם קלסי, אולם מותאמים לכל מטופל באופן אישי. ניתן להוציא ולהוסיף צמחים לפורמולה או לשנות את המינון - בהתאם לצרכי המטופל (ולצמחים שניתן להשיג בבתי המרקחת ה"סינים" בארץ). צמחים משפיעים על האיברים ועל "החומרים": יש פורמולות שמחזקות את הצ'י, פורמולות אחרות מחזקות דם, מוציאות לחות, או מרגיעות את הנפש. בכל קטגוריה יש מספר פורמולות, כל אחת שונה מקודמתה.

טלי בר רפואה סינית

.

תרגילי התבוננות -

לעיתים, כשהטיפול מעמיק ואנחנו מתחילים להבין ביחד הקשרים שונים בין תנועות מנטאליות לבין הופעות סימפטומים פיזיים או נפשיים, אפשר להמליץ על תרגיל התבוננות או אימון קטן למהלך השבוע. מטרת ה"תרגיל" הוא להעביר את הכוח לידיים של המטופל, ולחזק את האפקט הטיפולי של הדיקור, מתוך ההבנה שסימפטומים רבים יעלמו כתוצר לואי של טרנספורמציה ושל הבנה טובה יותר של הסיבות והגורמים להופעתם.

 

לקריאה נוספת על עבודת גוף נפש, ועל עבודה עם המרחב הפנימי בדף של הבודהיזם הטיבטי

 

רפואה סינית בחיפה

שאלות נפוצות

 
 

במי אפשר לטפל?

טווח הגילאים שמגיע אלי לקליניקה הוא פחות או יותר מגיל 8-9 עד בכלל. הטיפול בדיקור סיני מאוד עדין ויכול להתאים לבני נוער, ולאנשים בוגרים יותר.  לאנשים שקשה להם לצאת מהבית מסיבה זו או אחרת, ניתן לעשות ביקור בית.  

 

במה אפשר לטפל?

רפואה סינית-דיקור סיני היא כלי חזק מאוד שעוזר לאנשים רבים, אבל (לצערי) לא לכולם. יש אין ספור תלונות פיזיות וריגשיות שרפואה סינית יכולה לעזור בהם. חלק מהתלונות אפשר לפתור לגמרי. תלונות אחרות ניתן להקל, על ידי הורדת התדירות ועוצמת הופעתם. כדי לדעת האם ניתן לעזור בבעיה כלשהי, מומלץ להתייעץ בטלפון או במייל. רשימה חלקית של תלונות המופיעות בקליניקה ניתן למצא בעמוד הבית.

 

כמה טיפולים צריך?

זוהי שאלה שנשאלת הרבה בשיחת הטלפון הראשונית, וקשה מאוד לענות עליה. כל אדם וכל בעיה נדרשת מספר שונה של טיפולים, אותם

קשה להעריך מראש,

אולם:

  • לרוב כדאי לבוא לסידרת טיפולים

  • מספר הטיפולים תלוי בקצב ההתקדמות וברצון המטופל

  • אפשר להרוויח הרבה גם מטיפול אחד  - בעיקר דרך האבחנה המיוחדת של הרפואה הסינית.

  • באופן כללי, אני מצפה לראות שיפור כלשהו בתלונה העיקרית תוך עד שלושה טיפולים (נכון לרוב התלונות), פעמים רבות השיפור מגיע גם לפני. 

האם הדיקור כואב?

הרבה אנשים חוששים מהדיקור עצמו ואז מופתעים לטובה. הדיקור הסיני משתמש במחטים דקות ועדינות ולרוב אינו כואב כמעט. ישנם מחטים בנקודות מסוימות שיכולות להיות מורגשות יותר מבנקודות אחרות. עבור אנשים רגישים במיוחד אני נוהגת להשתמש במחטים העדינות ביותר הקיימות בשוק - בעובי של 0.16 ממ בלבד. תלונות אורתופדיות מצריכות לרוב שימוש במחטים עבות יותר.

 

איך כדאי לבוא לטיפול?

מומלץ לבוא לטיפול לא רעבים מידי (אחרי ארוחה קלה, במידת הצורך), ועם בגדים נוחים - כלומר מכנסיים שניתן להרים עד הברכיים, וחולצה שניתן להפשיל עד המרפק. 

 

איפה דוקרים?

רוב נקודות הדיקור נמצאות באזורים שבין המרפק לכף היד ובין הברך לכף הרגל.

לעתים, במידת הצורך, אני משתמשת בנקודות דיקור הנמצאות בגב, בבטן, בבית החזה או בראש. בכל מקרה, דיקור סיני מתבצע בלבוש מלא, ואין שימוש בנקודות הנמצאות במקומות מוצנעים.

 

כמה זמן עורך כל טיפול?

לרוב טיפול עורך כשעה. טיפול ראשון יכול קצת להתעכב, ובטיפולים מתקדמים יותר יכולים להסתיים גם לפני תום השעה.

 

מה מחיר טיפול?

מחיר טיפול הוא 220 ש"ח.

בטיפול הראשון מתבצע התשאול המקיף והאבחנה. לרוב, הטיפול הראשון יכלול גם דיקור. 

 

.

טיפול בתלונות רגשיות ברפואה סינית

לרפואה הסינית יש המון מה להציע בכל מה שקשור לטיפול בדיכאון, בחרדה, בטראומה ובתלונות רגשיות בכלל. יתרה מכך, מהניסיון בעבודה במחלקה הפסיכיאטרית בבית חולים העמק, אני יכולה להגיד, שלרפואה הסינית יש הרבה מאוד להציע גם למתמודדים עם מחלות נפשיות קשות יותר - במקביל לטיפול פסיכיאטרי ו\או פסיכולוגי (במידת הצורך).                                                                                    

 להמשך קריאה >>

דיקור סיני בחיפה | טיפול בתלונות ריגשיות
 

דיקור סיני לנשים

לרפואת הנשים מקום של כבוד ברפואה הסינית. ישנו ציטוט מפורסם ברפואה הסינית: "טיפול באישה מורכב פי עשר מטיפול בגבר". יתכן שהביטוי מעט מוגזם, ובכל זאת אני מוצאת שבטיפול בנשים ונערות תמיד קיים רובד נוסף, עדין ומורכב.

והרי - הכלה של עדינות ומורכבות היא הלחם והחמאה של הרפואה הסינית. 

ילדה - נערה - אישה עוברת שינויים רבים במהלך החיים:

שינויים קצרי טווח - במחזוריות של חודש, 

ושינויים ארוכי טווח טרנספורמטיביים - במהלך החיים.

לכל שלב ולכל תקופה יש את הקסם שלה, ואת המקום שלה ברפואה הסינית;

החל מנערות -השינויים ההורמונליים וקבלת הוסת, דרך הגיל הבוגר יותר (לפעמים) - תחילת קיום יחסי מין והמורכבות הפיזית והרגשית שמגיעה עם תקופה זו, אמצעי מניעה וכו. דרך נשים בגילאים שונים, שמנסות להיכנס להריון - נושא הפוריות מאוד נפוץ בקליניקה. ליווי הריון. חיזוק אחרי הלידה (אפשר להגיע לטיפול עם התינוק). ובגיל הבוגר יותר - תסמיני גיל המעבר.

 

לקריאה נוספת >>>

 

Holding Hands