top of page
top

אלמנט האדמה ברפואה הסינית

אלמנט האדמה – ת.ז

טעם - מתוק

צבע - צהוב-חום

רגש – סימפטיה

קול – מתנגן

ריח – בושמני

עונת שנה - סוף הקיץ

איברים – טחול וקיבה

אלמנט האדמה עוסק בצרכי היום יום. האיכות של אלמנט האדמה היא איכות של הזנה, והתנועה של האדמה היא תנועה של מרכוז וטרנספורמציה. באמצעות אלמנט האדמה אדם יכול לתת ולקבל תמיכה מהסביבה הקרובה אליו, והיא האיכות המלכדת בין קבוצות שונות של אנשים. מיקומה של האדמה, כבת של האש במעגל היצירה, נותן לה גם את האיכות של ההבשלה והסיפוק.

הרהור ודאגה

הרהור, חשיבה וניתוח, הם איכויות של אלמנט האדמה ושל התודעה הרציונאלית. הצד הזה של התודעה עוסק גם בענייני היום יום, וגם בעיבוד וניתוח של רעיונות. איכות זו מתוארת ברפואה המערבית כאיכות השייכת לצד השמאלי של המוח, בניגוד לצד הימני שאחראי יותר על האינטואיציה המשויכת לאלמנט העץ. הסימנייה בכתיב הסיני ל Si = Over Thinking = (חשיבה אובססיבית או חשיבה אין סופית). הסימנייה מורכבת מהרדיקל שמסמל מח ומתחתיו את הרדיקל של הלב, והיא מסמלת את עליית הנוזל החיוני של הלב מעלה אל המח כשהאדם חושב. מכאן ניתן ללמוד על הקשר שהסינים רואים בין המוח ללב. אם הקשר בין המוח ללב אובד, המחשבה נהיית אובססיבית וחסרת חוט מקשר כמו תמונות שצפות ועולות. בחברה המודרנית, בבתי הספר לדוגמה, שמים דגש רב על החלק השכלי של האדם. כאשר אדם לא מחובר לחלק הפיזי שבו הוא לא יכול לשמש ככלי לנשמה הבאה לידי ביטוי דרך אלמנט האש. מעניין שגם החשיבה ההגיונית וגם הגוף הפיזי משויכים לאדמה. אצל אנשים מסוימים נוצרת דיסהרמוניה כאשר הם צורכים את החלק של החשיבתי מהאדמה, אך לא ממלאים את הצרכים הפיזיים שלה. היכולת לספק תמיכה וסימפטיה מוגבלת על ידי הדאגה, שהיא ההיפך מביטחון. הדאגה מתאפיינת בחשיבה מעגלית, והסיפור שהיא מספרת היא "כל עוד אני דואגת, יש סיכוי שאמצא פתרון", או "אם לא נדאג לא נוכל לפתור את הבעיה". הקול של הביטחון אומר בדיוק את ההיפך, הוא אומר "למרות שכרגע אני לא רואה את הפתרון, אני סומך על עצמי שאדע להסתדר".

 

 

הזנה - ביטחון - עצמאות

תהליך ההזנה הבסיסי שלנו כבני אדם מתחיל ברחם. העובר תלוי לחלוטין באימא, והוא מקבל ממנה את כל צרכיו. בצעירותו האם (ביחד עם שאר המשפחה) עדיין דואגת לצרכיו הפיזיים של הילד, ובנוסף מספקת לו הגנה וביטחון. כאשר הילד במצוקה רגשית, הוא יודע ללכת אל האימא ולקבל ממנה את התמיכה והנחמה לה הוא זקוק. ככל שהילד גדל, הוא לומד לתמוך גם בסובבים אותו. הידיעה הפנימית הזאת של הילד שהצרכים שלו יסופקו, ושבעת צרה הוא יוכל לקבל תמיכה, מקנה לו ביטחון, ומאפשרת לו להתפתח ולהיות פחות תלותי ויותר עצמאי. כאשר תהליך זה לא קורה בצורה מספקת, הדבר יבוא לידי ביטוי בדיסהרמוניה באלמנט האדמה. ניתן לומר שבעוד שהאיכות של המשכיות מדור אחד למשנהו מקושרות למים, אלמנט האדמה מקושר יותר להישרדות של הדור הנוכחי.

 

 

ספיגה

בטבע, האדמה לוקחה את כל מה ששופכים עליה. הקבלה של האדמה, היא קבלה פאסיבית. טיפוס אדמה יקבל כל דבר שהסביבה תעביר אליו, כך אם מקבלת את ילדיה, גם אם אינם פועלים כראות עיניה. פעמים רבות נראה אנשי אדמה שמקבלים על עצמם תפקידים או מטלות שלאו דווקא היו בוחרים בהם. העוצמה של האדמה מגיעה מהרכות והפאסיביות, היא מקבלת הכל, סופגת ומתפשרת ומאותו המקום באה על סיפוקה. במצב לא מאוזן האדמה נוטה לקחת על עצמה דברים שהיא לא צריכה לקבל, רק שאין לה את הכוח להתנגד ולהגיד "את זה אני לא רוצה". אנשים שהם אלמנט אדמה נוטים פעמים רבות לסבול דברים שהם לא אמורים לסבול ולחיות בפשרה. השלמה עם מצב בצורה הפתולוגית שלו היא למעשה חוסר יכולת לבצע טרנספורמציה ושינוי. האדמה יכול לסבול ולספוג עד גבול מסוים, וברגע הקערה יכולה להתהפך על פיה ולבוא לידי ביטוי ככעס.

 

 

יציבות ומרכוז

האדמה היא מרכז החיים על פני כדור הארץ. אלמנט האדמה אחראי על תחושת המרכוז והיציבות, הוא האלמנט שמחזיק את הדברים ביחד. בבית, האימא פעמים רבות היא זו שמקשרת בין בני המשפחה ומחזיקה אותם ביחד. תחושת המרכז מתבטאת גם ביכולת של האדם להרגיש את עצמו מרוכז בתוך הגוף שלו. הזנה נאותה נותנת לאדם יסודות חזקים, בלעדיהם האדם לא ירגיש ממורכז. אדם שאלמנט האדמה שלו מאוזן ירגיש תמיד שהוא עם "שתי הרגלים על הקרקע". להרגיש עם שתי הרגלים על הקרקע גם אומר ש"אני יכול להתמודד עם מה שמופיע", איכות הופכית לאיכות של דאגה. מבנה הגוף של אנשים שהם אלמנט אדמה משקף את האיכות של היציבות. הוא לרוב מרובע, עם שרירים בריאים וכתפיים חזקות. לעיתים אנשים אלה מאבדים את תחושת האינדיבידואליות שלהם, על ידי כך שהם מתעלמים מהצרכים שלהם. אנשים מסוימים ירגישו חוסר פיזי באזור הקיבה, לאנשים אחרים תהיה תחושה שהם לא מרוצים (קשור לסיפוק והבשלה), וירגישו צורך לפצות את עצמם, פעמים רבות על ידי אכילה. דוגמה לכך היא "האימא היהודייה" שחיה את חייה דרך הילדים שלה מצד אחד, אולם גם מחוברת לתחושת הנעלבות מהצד השני. הרבה פעמים טיפוסי אלמנט אדמה צריכים להתרחק מעט מהסביבה הקרובה שלהם כדי לרענן את תחושת העצמיות שלהם, וכדי למצוא את המרכז שלהם מחדש. מהצד השני ישנם טיפוסי אלמנט אדמה שמרגישים כבדים ותקועים. במקרה זה היציבות הופכת לפתולוגית, ולא מאפשרת להם לנוע.

 

 

האדמה בטבע

כשאנו יוצאים את ביתנו, בכל מקום בו נלך והטבע נמצא סביבנו, מיד נוכל להבין את מהות האדמה. המזון שאנו אוכלים, הקרקע עליה אנו דורכים. פירות האדמה באשר הם מוצעים לנו ונתונים לנו. המזון הוא פריו של האדמה, ואנשים שהם אלמנט אדמה מרגישים חיבה מיוחדת לכל מה שקשור לאוכל. אנשים אלו ייהנו מאוד מהכנה, בישול, ואכילה של אוכל טעים. האדמה מהווה את המקור בטבע להזנה הבסיסית והאלמנטרית ביותר של האדם. באמצעותה יכול להבשיל ולגדול המזון ממנו אנו ניזונים. האדמה היא שמאפשרת לזרע לעבור טרנספורמציה ולהפוך לצמח בשל. כדי שמשהו יוכל לעבור טרנספורמציה ולגדול הוא זקוק ליציבות ולהזנהמבחינה פיזית הדבר בא לידי ביטוי דרך העיכול. תהליך העיכול משנה מזון מרמה מסוימת של אנרגיה לשתי רמות מופרדות: גבוהה יותר (הנטמעת בגוף) ונמוכה יותר (המופרשת מן הגוף). מבחינה מנטאלית - היכולת להפנים רעיונות. מבחינה רגשית - היכולת להפוך קושי למשהו אחר ולהמשיך קדימה. בחברה שלנו רוב המזון נרכש בסופר. רוב המזונות המעובדים מתחפשים למשהו אחר או מסתתרים בתוך קופסא. בחיי היום יום, לעיתים קשה לנו לתפוס עד כמה המזון תלוי באדמה. האיכויות שהמזון מביא אתו, ללא ספק תלויות באיכות הייחודית של הצמח ובאיכות של האדמה. כדי שאדמה תהיה פורייה, היא זקוקה לדישון והיא זקוקה למנוחה. בעבר החקלאי עבד בדרך של הטבע. הוא הכיר וכיבד את הצרכים של האדמה. החקלאי היה משאיר על הקרקע חלק מגידוליו, והחיות שניזונו מהירק באדמה השאירו עליה את "מתנותיהם". התנועה של האדמה היא תמיד דו כיוונית, יש לה את היכולת המדהימה לספק את צרכיהם של האחרים, אולם הצרכים שלה חייבים להיות גם הם מוזנים. האש ייצגה את הרוח. האדמה מייצגת את החומר שאותו מחייה האש,, ואשר בזכותו השמים יכולים לבטא את עצמם בעולם. אם הנשמה לא מעוגנת בצורה מספיקה בגוף הפיזי, האדם ירגיש לא מעוגן. האדם לא ירגיש נוכח בתוך הגוף שלו, מבחינה פיזית ומנטאלית, תורגש חוסר יציבות.

 

 

 

סימפטיה ותמיכה

לסימפטיה יש שני כיוונים: קבלה ונתינה. גם היכולת לתת סימפטיה וגם היכולת לקבל סימפטיה הינן איכויות מרכזיות של האדמה. החלפה של סימפטיה, ויכולת לתת תמיכה הדדית מחברת ומלכדת אנשים לקבוצות של משפחה, חברים, קולגות, שכנים, קהילות שונות וכו', ויוצרת תחושה של שייכות. היא גם יוצרת תחושה של ביטחון ויציבות - "יהיה מי שיעזור לי למלא את הצרכים שלי, ולהתמודד עם הרגשות שלי". סימפטיה, וחמלה הם רגשות שמתעוררים כתגובה למצוקה או לכאב. כאשר מישהו מקבל סימפטיה ממישהו אחר הוא מרגיש שהאדם האחר מכיר בקושי שלו ומקבל אותו. היכולת להכיר ולקבל את הקושי היא תנאי הכרחי ומקדים לתנועת ההתמרה והשינוי של האדמה. בעצם ההכרה בקושי כבר מתחיל תהליך של שינוי. האדמה לוקחת חומרים שמגיעים אליה, והופכת אותם למשהו אחר שאפשר לצמוח ממנו. היכולה לזהות את הצרכים של האחרים ולתת את מה שצריך, היא אחת מצורות הביטוי של האדמה. אדם שאלמנט האדמה שלו מאוזן ישתדל לא לסרב לבקשות של אחרים, אך יהיה קשוב גם לצרכיו שלו. כאשר אלמנט האדמה לא מאוזן האיכות של הסימפטיה יכולה להיפגע באחת מארבע דרכים:

ריצוי האדם ייתן עודף סימפטיה לאחרים תוך התעלמות מצרכיו שלו. לאדם כזה יהיה קשה מאוד להגיד לא. פעמים רבות הוא יתיש את עצמו תוך כדי ניסיון לרצות את האחרים. פעולה של ריצוי עשויה בטווח הרחוק להוביל לכעס. הכעס של האדמה יותר מרוכז בעצמו: "למה זה מגיע לי?" "איך לא שמת לב אלי?". בניגוד לכעס של העץ שמכוון יותר אל ניסיון שליטה באחר "למה אתה לא מוכן לעשות מה שאני אומר?" וכדומה. העלבות, היא נגזרת של כעס, והתנועה שמתחתיה היא בקשה של הנעלב שיכירו בצרכים שלו.

אדישות - האדם יהיה אדיש לכאב של האחר, ויתקשה במתן סימפטיה.

דימוי עצמי נמוך - לעיתים כשהאדמה לא מאוזנת, האדם מרגיש שהוא לא מספיק טוב. טיפוסי אלמנט אדמה נוטים פעמים רבות לא להחשיב את עצמם. כדי שאדם ירגיש בנוח עם עצמו, הוא צריך להשלים עם מי שהוא כרגע. איכות של השלמה היא איכות של אלמנט האדמה. במצב של חוסר ביטחון פנימי, האדם יצרוך הרבה סימפטיה מהסביבה ולא יהיה מסוגל להזין את עצמו באמצעות הסימפטיה שהוא מקבל. בחוסר איזון זה אדם יתלונן הרבה וימשיך לחפש עוד ועוד סימפטיה מהסביבה. אנשים כאלה יהיו עסוקים מאוד בבעיות שלהם, ללא יכולת לפעול לקראת פתרון. זהו מצב שמזכיר מעט ביצה.

קושי לקבל תמיכה - לאדם יהיה קשה להודות בקושי הפנימי שלו, ולכן ירגיש לא בנוח לקבל סימפטיה מהסובבים אותו. הודאה בקושי נראית לו כחולשה, והיכולת לקבל תמיכה מאנשים אחרים נראית לו כתלות.

 

 

bottom of page