top of page
top

אלמנט המים ברפואה הסינית

אלמנט המים - ת.ז

טעם - מלוח

צבע - שחור

רגש - פחד

קול - מונוטוני, חד גוני

ריח - עכור, או מעופש

מבנה גוף - עגול

עונת שנה - חורף

בכל תנועה של אלמנט המים מסתתרים תמיד שלושה גורמים: פחד, חכמה ורצון. התנועה הזו תמיד טומנת בחובה שתי פנים: החלק שתלוי בנו, והחלק שלגביו אין לנו כלל בחירה. כאשר לאורך כל הדרך איכות האחסון של אלמנט המים היא האיכות שמאפשרת את התנועה כולה, מהלידה ועד המוות..

פחד

"פחד הוא חוויה אוניברסלית. גם החרק הקטן ביותר מרגיש אותו. כשאנו משכשכים במי ים רדודים ומושיטים אצבע ליד גוף רך ופתוח של שושנת ים או צדפה היא מיד תיסגר. כל יצור חי נוהג כך באופן ספונטני. תחושת הפחד כתגובה לבלתי נודע היא לא דבר נורא.... זוהי תגובה טבעית לאפשרות של בדידות, מוות, של חוסר היכולת להיאחז במשהו. פחד הוא תגובה טבעית להתקרבות לאמת" פמה צ'ודרון, כשהדברים מתפרקים .

פיטר מול, מתאר מנגנון בריא של פחד כמחולק לשלבים: זיהוי של סכנה הופעת רגש של פחד התודעה שוקלת פתרונות אפשריים פעולה תחושה של ביטחון. ברפואה הסינית גם הפחד וגם החוכמה, היכולת למצוא פתרון, יושבים בכליות. אלמנט מים מאוזן מסוגל לזהות סכנה, לפעול בהתאם, ולחוש ביטחון בהתאם. למים יש את היכולת לשנות כיוון, ולהמשיך לזרום, גם כאשר הם נתקלים ב"מחסום". פחד מאוזן הוא רגש מועיל המאזן ומציב גבולות לתנועה חסרת הגבולות של האש. מהצד השני אלמנט המים מבוקר על ידי אלמנט האש, והאש יכולה להפשיר את המים. במצב של אלמנט מים לא מאוזן, האדם יכול להיתקע בכל אחד מהשלבים.

כאשר פחד מופיע על רקע של אלמנט מים חלש, הוא יכול ללבוש צורת ביטוי יאנגית או יינית. צורת הביטוי היאנגית יכולה להופיע במצב של עודף פחד לצד חוסר של אלמנט המים. במצב כזה האדם מוצף בדרכים למצוא פתרונות אך לא יכול לפעול בצורה שתביא לתחושת ביטחון. הגוף יגיב בלחץ פנימי מתמיד שיהווה עומס על הלב ועל שאר האיברים בגוף.

פחד עודף מופיע לעיתים בצורה של אגרסיביות מנטאלית או פיזית (העץ הוא הבן של המים). הצורה היינית יותר של חוסר באלמנט המים, שלא מתמודד עם פחד הוא נטייה לקפוא במקום. האדם לא יכול להכיל פתרון, אפילו אם הוא מוצע על ידי מישהו אחר. מצב כזה של קיפאון יכול להיראות מבחוץ כאילו "הכול בסדר", אולם מבפנים ישנה תנועה מהירה של פחד. מופע פחות קיצוני של חולשה, יבוא לידי ביטוי בנטייה לפחד מהגרוע מכל, כל דבר יכול להראות מסוכן. אנשים כאלה זקוקים להרבה בטחונות ואישורים מאנשים אחרים.

כאשר האדם חווה תחושה של כוח פנימי, ואמונה (הכוח הדרוש כדי לנוע אל הלא ידוע), הוא יכול להתגבר על הפחד שלו. במקרה כזה, האדם לא יתקע בפחד, אלא ימשיך הלאה. פעמים רבות אנשים מרגישים בושה בקשר לפחדים שלהם, ולכן יעשו הכל כדי להסתיר אותם. הסתרה - שוב, מערכת יחסים, אקטיבית הפעם, אם הלא נודע. 

אנשים רבים שהם אלמנט מים מנסים להתרחק מדברים שמפחידים אותם, או שנראים להם מסוכנים. גם במערכות יחסים, לעיתים יתקשו להביא את עצמם לידי ביטוי, ויטו להתפשר בקלות.

 

מערכת היחסים עם הפחד יכולה לבא לידי ביטוי גם במה שנראה כמו חוסר פחד. אנשי מים לעתים מוצאים דרכים כל כך טובות לא לפגוש את הפחד שלהם, עד כדי שהם נראים לאחרים כאילו אין בהם פחד. אנשים כאלה פעמים רבות לא מזהים בכלל את הסכנה, והם מוצאים את עצמם מעורבים בפעילויות המערבות "סכנה לא הכרחית" כגון נסיעה פרועה, ספורט אקסטרים וכו'. כאשר נשאל את אותם אנשים על ההתנהגות המסוכנת שהם נוהגים בה, יכול מאוד להיות  שהם יגידו שהפעולות הנ"ל אינן מסוכנות כלל והם יתראו את התחושה שלהם כהתרגשות ולא הפחד. אילו אנשים שאוהבים, פעמים רבות, לחשב ולהעריך בדיוק את רמת הסיכון שיש בפעולה המסוכנת שהם עושים - מה שנותן להם אשליה של ביטחון. 

 

 

 

יכולת לבטוח בבני אדם

הרבה אנשים שהם אלמנט מים מתייחסים לנעשה סביבם בחשדנות. אנשים אחרים צריכים פעמים רבות להוכיח להם שהם ראויים לאמון שלהם. כאשר הם צריכים לבצע משימה מסוימת, פעמים רבות הם ישאלו מספר אנשים, או ינסו לבדוק את אמינות האינפורמציה בעצמם. מהצד השני, ישנם אנשי אלמנט מים שיבטחו יותר מידי באנשים. הם יכולים להשליך תכונות "מושלמות" על בעלי תפקיד אחרים, כגון מורים, מורים רוחניים, רופא, פסיכולוג. המחשבה שיש מישהו אחר שיודע הכל, נותנת להם את הביטחון שלו הם כל כך זקוקים.

 

 

ביטול

למים יש את הנטייה לקבל את צורת הכלי שבו הם נמצאים. אדם עם אלמנט מים מאוזן, יכול, מבלי לחוות את הסביבה כמאיימת להמשיך וללכת לעבר הדברים שהוא רוצה. הוא לא צריך להוכיח דבר, יש לו את הדרך שלו והוא הולך בה. אם הוא מוצא מכשול, הוא מוצא דרך לעבור אותו. כמו נחל שתמיד מוצא דרך להמשיך לזרום במסלול שלו.

לאומת זאת, אותם אנשי אלמנט מים שיש להם הרבה פחד יהיו פעמים רבות, נחבאים אל הכלים. כשיש הרבה פחד לאדם קשה להתבלט. במקרה כזה, אדם כזה יבטל את הרצונות שלו, או שיהיה לו קשה לדעת מה הרצונות שלו. אנשים כאלה לפעמים לא יתווכחו עם הסביבה אלא פשוט יקבלו את הדעות של האחר.

 

 

 

אחסון

אלמנט המים בגוף ובטבע קשור לאחסון של אנרגיה. המשמעות של אחסון, היא לשמור על משהו על מנת שיהיה זמין בעת הצורך: אחסון של מזון בחורף, התעברות, אחסון ה Jing, הפוטנציאל המולד (DNA אם תרצו) וכן הלאה. דרך איכות האחסון של הכליות אנו מקבלים את הפוטנציאל מההורים שלנו, מממשים אותו בשלבים שונים בהתפתחותנו, ומעבירים אותו הלאה לדור הבא. היכולת לאחסן קשורה מאוד לאורח החיים של האדם, במיוחד באספקט של איזון בין פעילות ומנוחה. האיכות של המים היא איכות של חורף, ושל קור, זו היא איכות שמאיטה את קצב הדברים. כאשר אדם לא מסוגל לנוח הדבר יפגע בעיקר בכליות שלו. במצב שכזה, הוא ירגיש שהוא לא סתם עייף, אלא מותש, ללא רזרבות של כוח. לעתים קרובות, תשישות של הכליות יכולה להשפיע על היציבות המנטלית. לעומת זאת אצל אדם בעל אלמנט מים חזק ויציב, אדם שמתחזק נכון את הרזרבות שלו, תהיה יותר יציבות מנטלית שתתבטא בשקט פנימי.

 

 

כוח רצון

הכליות מאחסנות את כוח הרצון (מה שנקרא zhi, במונחים של רפואה סינית). כוח רצון הוא היכולת לרכז את תשומת הלב והאנרגיה בכיוון מטרה מסוימת.

אנשים עם כוח רצון מאוזן מסוגלים לנוע לעבר הדברים החשובים להם בחיים. אנשים אלו אינם צריכים לדחוף את עצמם - מכיוון שהכליות שלהם חזקות מספיק כדי לדחוף אותם.

אספקט נוסף של כוח רצון, הוא היכולת להתמיד לצד קשיים ומכשולים, וללכת כברת דרך בכיוון מסוים. כשיש לאדם תחושה פנימית של כוח, הדבר מספק את הקרקע לסבלנות. היכולת לראות את המטרה וללכת אליה, לאורך זמן. שילוב של כוח רצון ושל האנרגיה המאוכסנת בכליות נותנת לאדם אמביציה.

כאשר אספקט האמביציה של אלמנט המים חסר, הדבר יבוא לידי ביטוי בנטייה של האדם לבטל את עצמו. הוא יהיה "חסר עמוד שידרה", יהיה מושפע בקלות, ולכן יהיה לו קשה להשלים את המשימות שהוא לוקח על עצמו. לאומת זאת, כאשר אספקט כוח הרצון יהיה מאוזן ,האדם יהיה דינאמי, ויתקדם בנמרצות ובהתמדה לעבר המטרות שלו. אדם כזה יהיה פעמים רבות טיפוס של מנהיג, ואנשים ילכו אחריו.

מופע אחר של אספקט כוח רצון מאוזן, הוא אדם שיכול ללכת בשקט ובהתמדה לעבר המטרה שלו. כאשר הוא יתקל במכשול מסוים, כמו המים, הוא פשוט ימצא דרך לעקוף את הבעיה ולהמשיך הלאה. אדם עם כוח רצון חזק, שמתלווה אליו פחד, יפעל פעמים רבות בצורה פרנואידיתאגרסיבית או שיהיה אובססיבי בהשגת המטרות שלו (עקשנות).

לטיפוסי אלמנט מים יש פעמים רבות כוח רצון חזק או חלש מידי -

למים עם כוח רצון חזק יש נטייה לקחת את עצמם לקצה, לעיתים תוך כדי חוסר התחשבות בצרכים שלהם ושל האחרים. התשה וחוסר "התחשבות" בגוף, מתישה את הכליות. אנשים עם כוח רצון חזק פעמים רבות גאים ביכולת ההתמדה שלהם "כנגד כל הסיכויים". התחושה הזאת, שהם יכולים לעמוד במכשולים נותנת להם תחושה של ביטחון, ולעיתים היא נובעת מחוסר היכולת להרפות ולבטוח במה שהחיים יביאו.

למים עם כוח רצון חלש, יש הרבה פעמים תחושה שהם לא יצליחו לבצע את המשימה, או שאין להם מספיק כוח (לפעמים יתארו תחושה של עייפות או תשישות).

 

 

 

חוכמה

על פי הרפואה הסינית, החכמה והפחד נובעים מאותו מקור - לשניהם מערכת יחסים קרובה עם הבלתי ידוע.  האנרגיה החומרית של הכליות (ה"Jing") הולכת ונחלשת לאורך השנים, ולכן למעשה, אנחנו מזדקנים. אבל, האמונה היא, שכאשר אנו חיים את חיינו בצורה מודעת, האנרגיה החומרית הופכת לחכמה - חכמה שמסוגלת להכיל ולקבל את הלא ידוע. ואז, בזכות החכמה שנצברה לאורך החיים, נוכל להמשיך ולפעול אל מול הפחד.

 

 

 

זרימה

הכוח של אלמנט המים הוא בזרימה שלו, הוא ביכולת למצוא פתח במקום שנראה למראית עין כחסום. פעמים רבות קל לאנשים שהם אלמנט מים להסתדר בסביבות שונות כיוון שהם מתאימים את עצמם. זרימה בחיי היום יום פירושה היכולת להתקדם קדימה גם כאשר התנאים אינם אופטימליים. כאשר אנשים שהם אלמנט מים נתקלים במכשול או מחסום, הם לעתים רחוקות ייבחרו בדרך הקונפליקט (כמו אלמנט העץ והמתכת), ופעמים רבות ייבחרו "לעגל פינות" על מנת להמשיך בנתיב בו הם הולכים.

bottom of page