top of page
top

אלמנט האש ברפואה הסינית

אלמנט האש - ת.ז

טעם - מר

צבע - אדום

רגש - שמחה, אהבה

קול - צחוק

ריח - שרוף

עונת שנה - קיץ

איברים - לב, מעי דק. מגן הלב (Pc), והמחמם המשולש

המהות של האש היא מהות של קשר. אהבה באיכות שלה היא רגש שמחבר בין שני אנשים ברמה העמוקה ביותר. אצל האש הקשר הוא דלת-מסלולי: קשר עם בני אדם, קשר עם החלקים השונים בתוכינו וקשר עם השמיים. האש מבטאת את עצמה באמצעות תקשורת: כלפי חוץ וכלפי פנים.

תקשורת

בימי קדם המפגש מסביב למדורה של חברי השבט היה קרקע להחלפה של רעיונות, חום ואהבה בין האנשים. כל בני האדם זקוקים לחיבור, קירבה ואינטימיות עם אחרים כדי לחיות חיים מלאים. כאשר האדם מבודד לאורך זמן, ואלמנט האש שלו מנותק חברתית, האדם מרגיש מבודד, ואלמנט האש שלו לא יכול להיות מוזן. מהצד השני, כאשר, אלמנט האש חלש אצל בן אדם, הוא מרגיש פעמים רבות שתקשורת עם אנשים אחרים לוקחת ממנו יותר מידי אנרגיות, ולכן פעמים רבות הוא יימנע מלתקשר עם אנשים אחרים וינתק את עצמו מבחינה חברתית. בצורה כזאת יכול להיווצר מעגל רשע, בו אלמנט האש הולך ונחלש, האדם מרגיש יותר ויותר מבודד, מה שפוצע את הלב וגורם לעצבות. "איבר החישה" של האש הוא הלשון. מהצד אחד הלשון היא המאפשרת לאדם לדבר, ולהביע את עצמו, מהצד השני, הלשון מחוברת ללב. כשהקשר הזה עובד בצורה תקינה האדם יכול להביע את רחשי ליבו בצורה תקינה ולייצר אינטימיות דרך הדיבור. אלמנט האש לא אחראי רק על התקשורת בין אנשים, אלא גם לתקשורת בין האיברים בגוף, ובין האלמנטים השונים. המחמם המשולש, הוא תפקוד ללא איבר, המאפשר, בין השאר מעבר של אינפורמציה בכל חלקי הגוף.

 

 

 

נוכחות מול קהל והחיבה להיות במרכז

כאשר אנו נעים עם התקשורת על הציר של הקרוב והרחוק, אנו נמצאים במצב המוחצן ביותר של אלמנט האש. לאנשים שהם טיפוסי אלמנט אש, יש במצבים מסוימים מעין ניצוץ פנימי של שמחה, שמושך אליהם אנשים אחרים. אנשים כאלה נהנים מתשומת הלב הרבה, ומהקהל. הם אוהבים להיות במרכז הענייניים מבחינה חברתית. אצל טיפוסי אלמנט אש אחרים הבמה, ותשומת הלב המרובה מהווים מקום מעט מאיים, בייחוד עם הם מרגישים פגיעים מבחינה רגשית. טיפוסי אלמנט אש רבים מרגישים שהם היו רוצים להיות יותר במרכז, אך הם ביישנים מידי בכדי לדחוף את עצמם קדימה. בתגובה הם ירגישו שלא נותנים להם מספיק מקום, או מספיק תשומת לב.

 

מגן הלב, ומערכות יחסים

יכולתו של הלב למלא את תפקידו כקיסר, חצי אדם חצי אל, תלויה בתפקודו התקין של המגן שלו. מגן הלב מגן על הלב, והוא זה שמחליט מי ייכנס ומי לא. ביחד עם התלת מחמם , הוא מתפקד כשני שערים, פנימי וחיצוני שנפתחים ונסגרים בהתאם לתפיסה שלו את המצב החיצוני. עבודתו של מגן הלב דורשת ממנו גמישות תמידית, ויכולת לזהות קירבה בצורה מתאימה. הוא זה שמאפשר לאנשים המתאימים להיכנס ומשאיר את הלא מתאימים במרחק מסוים, או בחוץ. כאשר מגן הלב חלש, נראה דיסהרמוניה וחוסר מודעות בנוגע לקרבה ומרחק. אצל אנשים מסוימים מגן הלב יכול להיתקע במצב פתוח או סגור. במצב פתוח מידי אדם יחווה קירבה לא מתאימה, הלב יישאר חשוף, והאדם ירגיש פגיע לעיתים קרובות. במצב סגור האדם נמצא במצב של הגנת יתר, הוא לא נותן לאף אחד לגעת לו בלב, לא מתאפשרת תקשורת ברמה העמוקה, ואין אפשרות להגיע לאינטימיות במערכות יחסים. במצב כזה לא יגיע מספיק חום ואהבה אל תוך הלב. לעיתים, כאשר הלב נשאר במצב סגור, התקשורת הפנימית של האדם עם עצמו נפגעת, ודבר הלב לא יכול להגיע אל הנפש ואל ההכרה. אצל אנשים שהם טיפוסי אלמנט אש בולט הצורך בחום ואהבה. ולכן יש להם לעיתים נטייה לרצות את האדם אתו הם נמצאים במערכת יחסים, ועל ידי כך לאבד את התחושה של הייחודיות והנפרדות של עצמם. במצב כזה מרכז תשומת הלב שלהם יהיה אצל בן האדם השני, מה שמשאיר אותם מאוד לא יציבים מבחינה רגשית. ישנם טיפוסי אלמנט אש המקיפים את עצמם בהרבה מאוד אנשים (לאו דווקא קרובים) על מנת לא להרגיש את תחושת הבדידות.

 

 

 

הומור

חוש הומור, מצד אחד מקרב בין אנשים, ומהצד השני מבטא שימחה פנימית. (בניגוד להומור הציני שיש לעיתים לטיפוסי אלמנט המתכת). צחוק הוא הקול של האש, ואנשים שהם טיפוס אלמנט אש אוהבים להצחיק ולשמח אנשים אחרים. אצל אדם שהאש הוא האלמנט הדומיננטי היכולת להשתמש בהומור, תעזור לו להביא את עצמו למרכז העניינים, ולגרום לאנשים לאהוב אותו.

 

 

 

יציבות ריגשית

אנשים רבים שהם טיפוס אלמנט אש מרגישים חוסר יציבות רגשית. הם מרגישים שמצב רוחם משתנה דחופות משמחה לעצב. השינוי יכול להתרחש בתוך פרקי זמן קצרים. לאנשים במצב רוח ירוד קשה לעיתים קרובות לזכור שהם היו פעם במצב רוח טוב, וכשמצב רוחם מרומם הם ירגישו כאילו כל הזמן מצב רוחם היה מרומם. לאנשים מסוימים העליות והמורדות האלה יהיו קשים, והם ינסו לחפש יציבות, בעוד שאחרים נהנים מההתלהבות וההתרגשות. אצל רוב טיפוסי אלמנט אש, המצב יהיה עירוב של שניהם.

 

 

 

האש בטבע והאש בבני האדם

במערכת החיים בטבע השמש מייצגת את אלמנט האש. השמש היא מקור האור והחום העיקרי, והיא חיונית לקיום צורה של חיים על פני כדור הארץ. במהלך האבולוציה האדם למד להשתמש ולשלוט במקורות אש על פני כדור הארץ, אולם, החימום העיקרי עדיין מגיע ממקור חיצוני לכדור. השמש משמשת כמרכז של כל מערכת הכוכבים שסביבה, והיא נותנת את חומה, ללא משוא פנים, לכל מי שניקרא בדרכה.

בהסתכלות סינית, האש מייצגת את הרוח, הנשמה, את הכוח האוניברסלי שמחייה את החומר ואת הצורה.

ניתן לראות את מידת האיזון של האש בבן אדם על פי הרגישות שלו לחום ולקור, על פי מידת החיות והשמחה שלו, ועל פי מערכות היחסים שמלוות את חייו.

 

 

 

האש כביטוי של הקיסר

לאורך ההיסטוריה, השליט בסין תמיד היה הקיסר. היחס לקיסר היה כאל יצור שחציו אדם וחציו אלוהים. תפקידו של הקיסר בשלטון הוא להעביר את רצון השמיים אל הממלכה על פני האדמה. גם יסוד האש וגם יסוד העץ הם יסודות ששולטים, אולם יסוד העץ משתמש בכוח, בעוד ליסוד האש, לקיסר, אין צורך להשתמש בכוח כדי לשלוט. הלב שולט בכוח של האהבה, מתוך רצון לאחדות ולהרמוניה בתוך הממלכה. שאר הנתינים מקשיבים לקולו של הקיסר מתוך בחירה, מתוך רצון לקבל את המהות שלו.

כשהלב לא שקט, קשה יותר לשמוע את הקול של הלב, ואז אנחנו מתרחקים מעצמינו. כשהקיסר לא מצליח לשלוט, כל הממלכה בבלגאן, הספינה מתפקדת, אבל רב החובל עזב. כשהממלכה מתפקדת טוב, כל אחד מהיסודות מביאים לקיסר את האיכות הייחודית שלו, ואז הדבר מתבטא בצורה של שימחה, שזהו הרגש של האש.

 

 

 

שימחה - אהבה - ויטאליות

כאמור, התפקיד של הלב כקיסר, אינו תפקיד של עשייה. תפקידו הוא לשהות בנעימות בתוך הלב, ולהעביר את המסר מהשמיים אל שאר אברי הגוף. בזמן מדיטציה קל לשים לב לכמות הרעש הפנימי שיש כאשר מנסים לעצור ופשוט להיות. ככול שלאדם יותר נעים להיות בתוך עצמו, כך הוא מסוגל יותר להישאר נוכח ושקט במדיטציה. הלב זקוק לשקט ולהקשבה כדי שיוכל להביא את עצמו לידי ביטוי. מתוך היכולת להישאר - להיות נוכח, ערני, ועם זאת שקט, צומחת היכולת של האדם לאהוב את עצמו. הדבר מכניס למערכת ויטאליות, האדם מרגיש חי בתוך עצמו, ועל ידי כך הוא גם מכיר בחיות של הטבע סביבו. באדם שאלמנט האש שלו בריא ניתן לראות את הניצוץ ואת החיות בעיניים - מה שנקרא Shen Ming. ככל שהאדם מסוגל לאהוב יותר את עצמו, כך התקשורת שלו עם העולם היא תקשורת שמבטאת אהבה. התקשורת עם הלב הפתוח מאפשרת את התחושה של האחדות והחיבור, והיא באה לידי ביטוי בצורה של שימחה. התרגשות והתלהבות הם ביטויים מובהקים של אלמנט האש, והם ביטוי של שמחת הלב.

 

 

 

האש כמשכנת ה - Shen (רוח - תודעה)

לרוב האיברים בגוף יש את הסימן בשר (Flesh) בתוך הכתיב הסיני שלהם, מה שמסמל את היותם חלק מהגוף החי. הלב הוא אחד מהאיברים היחידים שהסימן "בשר" לא מופיע כחלק מהכתיב שלו. במקום זה מופיע הסימן חלל, מה שמדגים את העובדה שהלב הוא יותר מאשר משאבה המזרימה דם בגוף, הוא חלל המאפשר לרוח- לשהות בתוכו, ולהקרין מתוכו (החלל הפנימי). הלב כקיסר, צריך פשוט להיות, ולהעביר דרכו את הצ'י של השמים. הרוח - הShen מאפשרת לאדם להקרין החוצה את מה שקורה בתוך הנשמה שלו. הShen הוא מה שנותן לבני אדם את הניצוץ בעיניים, היא מה שנותן את הערנות, ואת הנוכחות של הרוח. האנרגיות של ה Shen, אחראיות על האיכויות הגבוהות של הקוגניציה, של מיומנויות יצירת קשר, של השפה ושל האיכות המתבוננת פנימה וחוקרת. בכל איבר ייני שוכן ה Shen- שלו. ה Shen שבלב, מתנהגת כמו הקיסר של שאר רכיבי ה Shen. היא המקשרת ביניהם, ותפקודם התקין הכרחי לתפקוד התקין: העץ נותן ל Shen את האינטואיציה ואת החיבור לתוכנית" הפנימית, המים נותנים את כוח הרצון ואת היכולת ללכת בהתמדה בדרך, המתכת את החוכמה, ואת היכולת להפריד בין האמת לשקר, והאדמה את היכולת להרהר, להתמיר רעיונות ולהפוך אותם למשהו שהנשמה יכולה להשתמש בהם. הלב זקוק לכל אחד מהחלקים שלו, וכאשר כל אחד מהם יוצא מאיזון, בהכרח הדבר יבוא לידי ביטוי גם בלב.

 

 

 

בלבול בנוגע לאהבה

על פי אייל פוליטי, כשאדם מאבד את הקשר עם אלמנט האש ועם הרוח, האדם מרגיש ריקנות פנימית, אשר הוא לא מצליח למלא. אנשים מנסים למלא את החלל (חלל - הפעם במובן הפתולוגי של המילה) בדרכים שונות: סמים, מין, כוח, לימודים, עבודת יתר, דת, כסף, רכוש, פשע, מחלה, ועוד. כל דפוסי החיים הגורמים למחלה נובעים מחוסר של אהבה של אדם לעצמו. כשאדם סובל מחוסר של אהבה כלפי עצמו, הוא נוטה לחפש את האהבה הזאת בחוץ, במערכות יחסים עם אנשים אחרים. אנשים מסוימים, במיוחד אנשים שהם טיפוס עץ, נוטים לבלבל את האהבה עם תשוקה. האהבה היא רגש בלתי אנוכי, הגורם לתחושת של התעלות פנימית. התשוקה, היא רגש אינטנסיבי המרוכז באדם האחר. אותו רגש יכול בקלות להפוך מאהבה לשנאה.

 

 

 

bottom of page